Renesas Electronics Corporation 70V3589S166BFG8
Part No.:
70V3589S166BFG8
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Memory
Package:
208-LFBGA
Description:
IC SRAM 2MBIT PARALLEL 208CABGA
Shipping
70V3589S166BFG8 Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
208-LFBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size:
2Mbit
Memory Organization:
64K x 36
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
3.6 ns
Voltage - Supply:
3.15V ~ 3.45V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)