Amphenol CONEC 6STD15PAT99S20X
Part No.:
6STD15PAT99S20X
Manufacturer:
Amphenol CONEC
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Shipping
6STD15PAT99S20X Information
Manufacturer:
Amphenol CONEC
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
2 (DA, A)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Copper Alloy, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
7.5A
Backset Spacing:
0.189" (4.80mm)