NorComp Inc. 684M21WA4PL621
Part No.:
684M21WA4PL621
Manufacturer:
NorComp Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Shipping
684M21WA4PL621 Information
Manufacturer:
NorComp Inc.
Series:
Power-D 684M
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
21 (17 + 4 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) - 21WA4
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 40A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)