NorComp Inc. 681M13W3103L011
Part No.:
681M13W3103L011
Manufacturer:
NorComp Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLG 13POS PNL MT SLDR
Shipping
681M13W3103L011 Information
Manufacturer:
NorComp Inc.
Series:
Power-D 681M
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
13 (10 + 3 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Board Side (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 40A