Vishay Sprague 678D477M063ER5J
Part No.:
678D477M063ER5J
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Shipping
678D477M063ER5J Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
120mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.7 A @ 100 kHz
Impedance:
38 mOhms
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.575" (40.00mm)