Vishay Sprague 678D477M040EK5O
Part No.:
678D477M040EK5O
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 40V RADIAL TH
Shipping
678D477M040EK5O Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
133mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
896 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.28 A @ 100 kHz
Impedance:
50 mOhms
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.098" (27.90mm)