Vishay Sprague 678D227M025CG5D
Part No.:
678D227M025CG5D
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
Shipping
678D227M025CG5D Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
678D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
300mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
413 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
590 mA @ 100 kHz
Impedance:
100 mOhms
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.906" (23.00mm)