Vishay Sprague 678D167H040DG5J
Part No.:
678D167H040DG5J
Description:
CAP ALUM 160UF 40V RADIAL TH
Shipping
678D167H040DG5J Information
Capacitance:
160 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
40 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.906" (23.00mm)