Vishay Sprague 678D108M050FV5J
Part No.:
678D108M050FV5J
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Shipping
678D108M050FV5J Information
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
77mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:
4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.505 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.15 A @ 100 kHz
Impedance:
32 mOhms
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.693" (43.00mm)