Vishay Sprague 672D827H040FV5J
Part No.:
672D827H040FV5J
Description:
CAP ALUM 820UF 40V RADIAL TH
Shipping
672D827H040FV5J Information
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
40 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.693" (43.00mm)