Vishay Sprague 672D477H020EK5J
Part No.:
672D477H020EK5J
Description:
CAP ALUM 470UF 20V RADIAL TH
Shipping
672D477H020EK5J Information
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
20 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.098" (27.90mm)