Vishay Sprague 672D477H012DM5E
Part No.:
672D477H012DM5E
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 470UF 12V RADIAL TH
Shipping
672D477H012DM5E Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
672D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
12 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):
1.161" (29.50mm)