Vishay Sprague 672D476H040CD5D
Part No.:
672D476H040CD5D
Description:
CAP ALUM 47UF 40V RADIAL TH
Shipping
672D476H040CD5D Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
40 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.740" (18.80mm)