Vishay Sprague 672D187H040DM5C
Part No.:
672D187H040DM5C
Description:
CAP ALUM 180UF 40V RADIAL TH
Shipping
672D187H040DM5C Information
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
40 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):
1.161" (29.50mm)