Vishay Sprague 672D157H060ET5JE3
Part No.:
672D157H060ET5JE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 150UF 60V RADIAL TH
Shipping
672D157H060ET5JE3 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
672D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
60 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.417" (36.00mm)