Vishay Sprague 672D157H050EK5J
Part No.:
672D157H050EK5J
Description:
CAP ALUM 150UF 50V RADIAL TH
Shipping
672D157H050EK5J Information
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):
1.098" (27.90mm)