Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 66392CPZ1 |
| Manufacturer | Amphenol PCB Piezotronics |
| Series | ICP® 660 |
| Package/Case | TO-233AA, TO-8-3 Metal Can |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Type | - |
| Axis | Z |
| Acceleration Range | - |
| Sensitivity (LSB/g) | - |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Bandwidth | 5kHz |
| Output Type | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 12V |
| Features | - |
| Operating Temperature | -54°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-8 |
The following parts include "66392CPZ1" in Silicon Labs 66392CPZ1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.