Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 66203RPZ1 |
| Manufacturer | Amphenol PCB Piezotronics |
| Series | ICP® 660 |
| Package/Case | TO-5 Variant, 4 Leads, Lens Top Metal Can |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Analog |
| Axis | Z |
| Acceleration Range | ±25g |
| Sensitivity (LSB/g) | - |
| Sensitivity (mV/g) | 50 |
| Bandwidth | 1kHz ~ 12.5kHz |
| Output Type | Analog Voltage |
| Voltage - Supply | - |
| Features | - |
| Operating Temperature | -54°C ~ 121°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-5 |
The following parts include "66203RPZ1" in Silicon Labs 66203RPZ1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.