EDAC Inc. 633-W15-262-012
Part No.:
633-W15-262-012
Description:
CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR
Shipping
633-W15-262-012 Information
Series:
633-W
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
15
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
1 (DE, E) High Density
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps):
3A per Contact
Backset Spacing:
0.232" (5.89mm)