EDAC Inc. 633-M62-663-BN6
Part No.:
633-M62-663-BN6
Description:
CONN D-SUB HD PLG 62POS R/A SLDR
Shipping
633-M62-663-BN6 Information
Series:
633-M
Packaging:
Tray
Number of Positions:
62
Mounting Type:
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) High Density
Flange Feature:
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps):
5A per Contact
Backset Spacing:
0.350" (8.89mm)