EDAC Inc. 633-M15-263-BN3
Part No.:
633-M15-263-BN3
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB HD PLG 15POS R/A SLDR
Shipping
633-M15-263-BN3 Information
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
633-M
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, High Density
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
15
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
1 (DE, E) High Density
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A per Contact
Backset Spacing:
0.350" (8.89mm)