EDAC Inc. 630W13W3640-3NC
Part No.:
630W13W3640-3NC
Description:
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SOLDER
Shipping
630W13W3640-3NC Information
Series:
630-WC
Number of Positions:
13 (10 + 3 Power)
Number of Rows:
2
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (M3)
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps):
5A, 30A