EDAC Inc. 630-47W1640-2T1
Part No.:
630-47W1640-2T1
Description:
CONN D-SUB RCPT 47POS R/A SOLDER
Shipping
630-47W1640-2T1 Information
Number of Positions:
47 (46 + 1 Power)
Number of Rows:
3
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) - 47W1
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps):
5A, 20A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)