EDAC Inc. 630-36W4650-2N2
Part No.:
630-36W4650-2N2
Description:
CONN D-SUB RCPT 36POS R/A SOLDER
Shipping
630-36W4650-2N2 Information
Number of Positions:
36 (32 + 4 Power)
Number of Rows:
2
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) - 36W4
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps):
5A, 20A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)