EDAC Inc. 630-25W3640-3N3
Part No.:
630-25W3640-3N3
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Shipping
630-25W3640-3N3 Information
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
630-C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
25 (22 + 3 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) - 25W3
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 30A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)