EDAC Inc. 630-17W5640-1N1
Part No.:
630-17W5640-1N1
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Shipping
630-17W5640-1N1 Information
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
630-C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
17 (15 + 2 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 17W2
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 10A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)