EDAC Inc. 629W17W2640-4N3
Part No.:
629W17W2640-4N3
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Shipping
629W17W2640-4N3 Information
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
629-WC
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
17 (15 + 2 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B) - 17W2
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 40A