EDAC Inc. 629-W15-240-012
Part No.:
629-W15-240-012
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Shipping
629-W15-240-012 Information
Series:
629-W
Number of Positions:
15
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
2 (DA, A)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Finish Thickness:
Flash
Current Rating (Amps):
5A
Backset Spacing:
0.406" (10.30mm)