EDAC Inc. 629-M25-240-WN1
Part No.:
629-M25-240-WN1
Description:
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Shipping
629-M25-240-WN1 Information
Series:
629-M
Number of Positions:
25
Number of Rows:
2
Shell Size, Connector Layout:
3 (DB, B)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness:
Flash
Current Rating (Amps):
5A per Contact
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)