EDAC Inc. 629-M15-240-WN1
Part No.:
629-M15-240-WN1
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Shipping
629-M15-240-WN1 Information
Series:
629-M
Number of Positions:
15
Number of Rows:
2
Shell Size, Connector Layout:
2 (DA, A)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness:
Flash
Current Rating (Amps):
5A per Contact
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)