EDAC Inc. 629-47W1650-3T1
Part No.:
629-47W1650-3T1
Description:
CONN D-SUB PLUG 47POS R/A SOLDER
Shipping
629-47W1650-3T1 Information
Series:
629-C
Number of Positions:
47 (46 + 1 Power)
Number of Rows:
3
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) - 47W1
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps):
5A, 30A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)