EDAC Inc. 629-43W2640-4T4
Part No.:
629-43W2640-4T4
Description:
CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SOLDER
Shipping
629-43W2640-4T4 Information
Number of Positions:
43 (41 + 2 Power)
Number of Rows:
3
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Current Rating (Amps):
5A, 40A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)