EDAC Inc. 629-36W4640-1N3
Part No.:
629-36W4640-1N3
Description:
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
Shipping
629-36W4640-1N3 Information
Number of Positions:
36 (32 + 4 Power)
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps):
5A, 10A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)