EDAC Inc. 629-27W2640-5NB
Part No.:
629-27W2640-5NB
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 27POS R/A SOLDER
Shipping
629-27W2640-5NB Information
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
629-C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
27 (25 + 2 Coax)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) - 27W2
Contact Type:
Coax and Signal
Flange Feature:
Housing/Shell (M3)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)