EDAC Inc. 629-17W5640-4T4
Part No.:
629-17W5640-4T4
Description:
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Shipping
629-17W5640-4T4 Information
Number of Positions:
17 (12 + 5 Power)
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps):
5A, 40A
Backset Spacing:
0.370" (9.40mm)