EDAC Inc. 628-13W6624-3T4
Part No.:
628-13W6624-3T4
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB RCPT 13POS VERT SLDR
Shipping
628-13W6624-3T4 Information
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
628-C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
13 (7 + 6 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Through Hole
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) - 13W6
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Board Side (4-40); Mating Side (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 30A