EDAC Inc. 627-43W2624-4TE
Part No.:
627-43W2624-4TE
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLG 43POS PNL MT SLDR
Shipping
627-43W2624-4TE Information
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
627-C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
43 (41 + 2 Power)
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Panel Mount, Through Hole
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D) - 43W2
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Mating Side (M3)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 40A