EDAC Inc. 627-21W4622-1N1
Part No.:
627-21W4622-1N1
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB PLUG 21POS SOLDER CUP
Shipping
627-21W4622-1N1 Information
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
627-C
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub, Combo
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
21 (17 + 4 Power)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout:
4 (DC, C) - 21WA4
Contact Type:
Signal and Power
Flange Feature:
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination:
Solder Cup
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Nickel Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A, 10A