EDAC Inc. 622-M50-660-LT5
Part No.:
622-M50-660-LT5
Manufacturer:
EDAC Inc.
Category:
D-Sub Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SOLDER
Shipping
622-M50-660-LT5 Information
Manufacturer:
EDAC Inc.
Series:
622-M
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
D-Sub
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
50
Number of Rows:
3
Mounting Type:
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:
5 (DD, D)
Contact Type:
Signal
Flange Feature:
Mating Side (4-40)
Termination:
Solder
Primary Material:
Shell Material, Finish:
Steel, Tin Plated
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Current Rating (Amps):
5A per Contact
Backset Spacing:
0.283" (7.20mm)