Vishay Sprague 610D826G050DR5
Part No.:
610D826G050DR5
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 82UF 50V AXIAL TH
Shipping
610D826G050DR5 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
610D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.390" Dia x 2.812" L (9.92mm x 71.42mm)