Vishay Sprague 604D102F050GL7
Part No.:
604D102F050GL7
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 1000UF 50V AXIAL TH
Shipping
604D102F050GL7 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
604D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.750" Dia x 2.125" L (19.05mm x 53.98mm)