KYOCERA AVX 600S0R8AT250XT4K
Part No.:
600S0R8AT250XT4K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.8PF 250V C0G/NP0 0603
Shipping
600S0R8AT250XT4K Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
ATC 600S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
0.8 pF
Tolerance:
±0.05pF
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.89mm)