KYOCERA AVX 600F2R7AT250XT4K
Part No.:
600F2R7AT250XT4K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805
Shipping
600F2R7AT250XT4K Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
ATC 600F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
2.7 pF
Tolerance:
±0.05pF
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.051" (1.30mm)