Vishay Sprague 600D827F020DX4
Part No.:
600D827F020DX4
Description:
CAP ALUM 820UF 20V AXIAL TH
Shipping
600D827F020DX4 Information
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
360mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
530 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
572.4 mA @ 1 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.687" L (9.53mm x 66.26mm)