Vishay Sprague 600D826F060DG4
Part No.:
600D826F060DG4
Description:
CAP ALUM 82UF 60V AXIAL TH
Shipping
600D826F060DG4 Information
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
60 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.82Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
174 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
243.6 mA @ 1 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.375" L (9.53mm x 34.93mm)