Vishay Sprague 600D567F030DX5
Part No.:
600D567F030DX5
Description:
CAP ALUM 560UF 30V AXIAL TH
Shipping
600D567F030DX5 Information
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
30 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
264mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
620 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
669.6 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 2.687" L (9.53mm x 66.26mm)