Vishay Sprague 600D566F075DG4
Part No.:
600D566F075DG4
Description:
CAP ALUM 56UF 75V AXIAL TH
Shipping
600D566F075DG4 Information
Series:
600D
Packaging:
Tray
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.64Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ripple Current @ Low Frequency:
144 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
201.6 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.375" Dia x 1.375" L (9.53mm x 34.93mm)