Vishay Sprague 600D566F050DD4
Part No.:
600D566F050DD4
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 56UF 50V AXIAL TH
Shipping
600D566F050DD4 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
600D
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.65Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
122 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
170.8 mA @ 1 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.375" Dia x 0.937" L (9.52mm x 23.80mm)