Vishay Sprague 600D506G040DD4
Part No.:
600D506G040DD4
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 50UF 30V AXIAL TH
Shipping
600D506G040DD4 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
30 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.299" Dia x 1.000" L (7.60mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):
Surface Mount Land Size:
0.406" L x 0.512" W (10.30mm x 13.00mm)