Vishay Sprague 600D476F030KD4
Part No.:
600D476F030KD4
Description:
CAP ALUM 47UF 30V AXIAL TH
Shipping
600D476F030KD4 Information
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
30 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.06Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:
96 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
103.7 mA @ 1 kHz
Size / Dimension:
0.281" Dia x 0.937" L (7.14mm x 23.80mm)